Dáte nám souhlas s využíváním cookies, prosím?

Nové normy EN 1004-1 a 131-1

DIN EN 131

Nová norma EN 1004-1

Všechna nová pojízdná lešení KRAUSE jsou vyráběna podle této normy.

Systém zábradelních rámů pod označením Krause GuardMatic a zvýšený počet podlážek zajišťují maximální bezpečnost nejen při práci na lešení, ale také při montáži a demontáži, navíc s úsporou času.

 

Nová norma EN 131-1

Všechny výrobky podle nové normy budou označeny touto značkou

Část 131-1 této normy definuje nové obecné konstrukční znaky příložných žebříků. Změny se vztahují především na stabilitu žebříku vůči podkladu, na kterém žebřík stojí.
Od 01.01.2018 musí být všechny žebříky délky 3 m a více, které se používají jako žebříky příložné (opěrné), vybaveny s žebříkem pevně spojenou a dostatečně dimenzovanou stabilizační traverzou tak, aby mohly být splněny všechny požadavky této nové normy na stabilitu.
Toto se týká jak žebříků jednodílných, tak i žebříků výsuvných dvou- a třídílných, včetně žebříků s manipulačním lanem i žebříků kloubových, jejichž konstrukční řešení umožńuje jejich použití jako kombinovaný příložný žebřík a též samostatné použití odnímatelné části žebříku jako příložný žebřík.

Všechny žebříky těchto skupin vyráběné firmou KRAUSE a dodávané po 01.12.2017 splňují požadavky této nové normy.

Firma KRAUSE nabízí z hlediska nových požadavků EN 131-1 možnost dovybavení výrobků dodaných před 01.12.2017 dokoupením stabilizačních traverz požadované velikosti. V těchto případech je však nutno posoudit technický stav dříve pořízených žebříků z hlediska účelnosti dovybavení.

Stabilizační traverza Trigon

Výborné řešení pro výsuvné a třídílné žebříky od velikosti 11 příček.

Z důvodu zachování všech funkcí a výhod dvou- a třídílných žebříů od velikosti 11 příček po zavedení této nové normy, vyvinula firma KRAUSE tzv. traverzu Trigon.

Traverza Trigon se montuje na odnímatelný nejužší žebříkový díl, aby tento mohl být použit jako samostaný žebřík. Při používání kompletních dvou- a třídílných žebříků zůstává tato traverza namontována na nejužším dílu a pracovníka při práci na žebříku, ani při přenášení žebříku neruší. Toto je zřejmé z přiložených obrázků.

DIN EN 131

Traverzu Trigon lze montovat i na starší žebříky KRAUSE.

Bez podobné dodatečné stabilizace opěrného žebříku formou klasické stabilizační traverzy nabo traverzy Trigon by podle nové normy EN 131-1:2015 neměly být žebříky delší než 3 m používány.

Stabilizační traverza Trigon
Stabilizační traverza Trigon

Výhody použití stabilizační traverzy Trigon

  • Současně lze pracovat na obou žebříkových částech, na odnímatelném nejužším dílu i na základní části žebříku. Není nutno v případě potřeby dokupovat další příložný žebřík.
  • Pohodlná manipulace s žebříkem pro uživatele. Pokud mi stačí jen odnímatelný díl, nemusím nosit nebo přepravovat celý vícedílný žebřík.
  • Možné použití i dříve pořízených žebříků KRAUSE dovybavením traverzou Trigon. V tomto případě je však nutné posoudit technický stav starších žebříků.

Nová norma EN 131-2

Nové zkušební předpisy, klasifikace výrobků

Změny normy v části 131-2 vstupují v platnost taktéž k 01.01.2018 a vztahují se především na zkoušku životnosti a zkoušku pevnosti výrobků. Klasifikace pak na základě zkoušek zařazuje žebříky a schůdky do dvou tříd.

Klasifikace

Professional use - profesionální použití, tato třída zahrnuje výrobky jak pro profesionální, tak i pro privátní oblast

Zkouška životnosti:
Opakování: 50.000 cyklů
Zkouška pevnosti:
Zkušební zatížení: 2.700 N (ca. 275 kg)

Domestic use - není určeno pro profesionální použití, tato třída zahrnuje výrobky pouze pro privátní oblast          

Zkouška životnosti:
Opakování: 10.000 cyklů
Zkouška pevnosti:
Zkušební zatížení: 2.250 N (ca. 229 kg)

STABILO Professional Program výrobků pro permanentní, profesionální používaní v průmyslové a řemeslné oblasti.

Výrobky STABILO zajišťují vysokou stabilitu a perfektní ergonomii u všech výškových prací. Vyznačují se robustností a dlouhou životností při jednoduché manipulaci a maximálním komfortu práce.

MONTO Program výrobků pro ambiciózní řemeslníky a kutily.

Výrobky MONTO pro univerzální a časté používání. Široká paleta výrobků pro bezpečné a pohodlné vykonávání výškových prací v nejrůznějších oblastech. Optimální poměr užitné hodnoty a ceny.

CORDA Program výrobků pro příležitostné práce, především v privátním použití.

Cenově výhodné výrobky.

Žebříky vyhovující normě EN 131

A nyní to nejdůležitější!

Všechny žebříky a schůdky KRAUSE vyhověly nejvyšším požadavkům zkoušek podle nové normy, čímž jsou všechny programy, tj. STABILO Professional, MONTOCORDA klasifikovány jak pro profesionální, tak i privátní oblast použití. Toto je hlavní síla a konkurenční výhoda výrobků Krause.